Jak używać samoopalaczy i przyspieszaczy opalania?

20190411_ZUZA_SORAYA_D10885

Aktywatory, bronzery, przyspieszacze, utrwalacze, samoopalacze… Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kosmetyków, które nadają skórze piękny, brązowy odcień. Do czego służy każdy z nich i jak ich używać?


Samoopalacze

Uznawane są za najzdrowszy sposób uzyskania opalenizny, ponieważ nie wymagają kontaktu ze słońcem i możemy je stosować nawet zimą lub w pochmurne dni. Działają bardzo szybko – delikatny kolor uzyskamy już po godzinie, a maksymalne efekty zobaczymy po około 4-5 godzinach od aplikacji.

 

  • Jak działa samoopalacz?

Podstawowym składnikiem aktywnym samoopalacza jest dihydroksyaceton (DHA), który wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w warstwie rogowej naskórka i powoduje jej brązowienie. Utworzona opalenizna jest niezmywalna i bezpieczna, a blednie wraz z naturalnym złuszczaniem się naskórka.

 

  • Jak stosować samoopalacz?

Większość samoopalaczy ma konsystencję kremu lub balsamu, ale od niedawna dostępne są lekkie mgiełki, które cieszą się dużym powodzeniem. Po zrobieniu peelingu całego ciała, kosmetyk samoopalający należy równomiernie nałożyć na skórę, pamiętając jednak o tym, by na kolanach i łokciach użyć trochę mniej samoopalacza. Bezpośrednio po użyciu samoopalacz nie jest jeszcze odporny na działanie wody, należy więc odczekać kilkanaście minut, w tym czasie dokładnie myjąc ręce. Dobrze jest wybierać te samoopalacze, które łatwo się rozprowadzają, ponieważ w miejscach, gdzie nałożymy kosmetyk grubiej, mogą powstać smugi. Przed kontaktem ze słońcem, należy dodatkowo nałożyć krem z filtrem UV.

 

  • Ile utrzymuje się efekt działania samoopalacza?

Uzależniony jest od grubości naskórka, tempa jego złuszczania się oraz stężenia substancji aktywnych. Może to być ok. 2-3 dni, ale dostępne są też produkty, takie jak Mgiełka samoopalająca IDEAL BEAUTY, które zapewniają piękną opaleniznę nawet do 5 dni, a przy regularnym używaniu skutecznie przyciemniają skórę.

 

Startery i przyspieszacze opalania

Startery (nazywane też aktywatorami) i przyspieszacze opalania, to kosmetyki, które pozwalają na szybsze uzyskanie naturalnej opalenizny na słońcu. Przygotowują skórę do opalania, często też zawierają składniki aktywujące się jeszcze przed kontaktem ze słońcem.

 

  • Jak działa przyspieszacz i aktywator opalania?

Zawarty w przyspieszaczach opalania aminokwas zwany tyrozyną, przyspiesza proces melanogenezy, czyli wytwarzania melaniny (naturalnego barwnika) w skórze. Sprawia on, że podczas kontaktu z promieniowaniem UV, skóra opala się dużo szybciej. Startery zaś zawierają małą dawkę DHA, który działa nawet bez udziału słońca. Połączenie tych cech można znaleźć w serii ujędrniających i nawilżających balsamów SUN CARE Express Bronze 3w1, w których dodatkowo na naszą korzyść działa masło kakaowe lub ekstrakt z orzecha włoskiego, działające utrwalająco na opaleniznę.

 

  • Jak stosować przyspieszacz i aktywator opalania?

Jako przygotowanie do kąpieli słonecznych, możemy zacząć używać aktywatorów opalania 1-2 razy dziennie, już na dwa tygodnie wcześniej, aby pobudzić naturalną produkcję melaniny i nadać skórze złocisty odcień. Chcąc przyspieszyć opalanie, balsam należy nałożyć równomiernie na skórę na 30 minut przed wyjściem na słońce lub do solarium, a następnie 1-2 razy dziennie na opaloną skórę, aby przedłużyć trwałość efektu.

 

  • Ile utrzymuje się efekt działania przyspieszacza opalania?

Większość przyspieszaczy nie ma wpływu na trwałość koloru, ponieważ powstaje on podczas naturalnego procesu opalania, jedynie wspomaganego działaniem kosmetyku. Aby zachować efekt na dłużej niż zwykle, warto wybierać kosmetyki z naturalnymi ekstraktami nadającymi skórze złocisty kolor, a także kompleksami nawilżającymi, które spowolnią proces złuszczania się wysuszonego słońcem naskórka i dodadzą mu miękkości oraz gładkości.

 

Utrwalacze opalenizny

To kosmetyki, które nie mają bezpośredniego wpływu na kolor skóry, ale pomagają zachować jej atrakcyjny wygląd na dłużej, dostarczając wielu potrzebnych skórze składników odżywczych.

 

  • Jak działa utrwalacz opalenizny?

Utrwalacze mają postać balsamów po opalaniu, które dostarczają skórze m.in. składników nawilżających. To bardzo ważne, ponieważ kontakt ze słońcem wysusza skórę i sprawia, że szybciej się ona złuszcza, a tym samym szybciej pozbywamy się pięknego koloru. Dodatkowo, utrwalacze zawierają witaminę E, pantenol i allantoinę, które działają łagodząco na podrażnienia. Zawierają również składniki, które przyciemniają skórę i nadają jej złocistą barwę, przez co efekt utrzymuje się dłużej.

 

  • Jak stosować utrwalacz opalenizny?

Pod względem stosowania, utrwalacze, takie jak SUN CARE Ultranawilżający balsam utrwalający opaleniznę, są bardzo wygodne, ponieważ nakłada się je jak zwykły balsam do ciała. Aby wzmocnić efekt, warto używać ich zaraz po opalaniu i delikatnie masować skórę, co poprawi jej jędrność, a także pobudzi krążenie, które ułatwi wchłanianie się składników aktywnych z kosmetyku.

 

  • Ile utrzymuje się efekt utrwalacza opalenizny?

Dokładna ilość dni, podczas których możemy cieszyć się pięknym, złocistym kolorem opalonej skóry, zależy od jej stanu i jest bardzo indywidualna. Jednak w składzie utrwalaczy znajdziemy np. ekstrakt z orzecha włoskiego, który delikatnie przyciemnia skórę i pomaga utrzymać naturalny wygląd złocistej opalenizny. SUN CARE Rozświetlający balsam utrwalający opaleniznę zawiera również rozświetlające drobinki, które dodatkowo nadają skórze promiennego wyglądu i blasku.

czytaj także